Showroom Topoľčany, Odbojárov 297

Akú životnosť môžeme čakať od živého vianočného stromčeka?

Len čo prídu Traja králi, polomŕtve stromčeky letia von dverami. Vydýchneme si. Konečne nebudeme mať starosti s vysávaním ihličia! Stromček nám však nemá byť na príťaž, ale pre radosť! Nevyberáme si ho len podľa tvaru a hustoty ihličia, ale takisto s ohľadom na jeho životnosť. Viete, ktoré stromčeky nás vydržia tešiť najdlhšie?

Pokojne až do Hromníc!

Jeden by nám nevyhovel! Stromčeky sa v slovenských domácnostiach často rozžiaria už dva týždne pred Vianocami, no potom sa ledva vieme dočkať chvíle, kedy celé Vianoce pobalíme do škatule a budeme mať opäť poriadok. Tí, ktorí si počas sviatkov zvykli na využívanie umelého vianočného stromčekaumelých girlánd, sa s ukladaním vianočných symbolov nemusia ponáhľať, pretože tieto dekorácie si udržiavajú svoj bezchybný vzhľad nielen celé sviatky, ale aj celé roky. No potom sú tu milovníci klasiky, ktorí nedajú dopustiť na vôňu ihličia. Zvlášť rodiny s deťmi si často stanovujú podmienku: Kým sú deti malé, bude živý vianočný stromček, a hotovo! Verte či nie, pre deti je rovnako magický živý stromček, ako aj ten umelý. Drobcom stačí, ak sa krásne rozžiari a na Štedrý večer pod ním objavia množstvo darčekov. Zatiaľ čo živé vianočné stromčeky často likvidujeme hneď na Troch kráľov, s odkladaním tých umelých môžeme pokojne počkať až do Hromníc. Strach z padajúceho ihličia sa nedostaví.

 

 

Ako dlho vydržia konkrétne druhy stromčekov

Živý stromček svoje čaro rozhodne má, veď aj preto si radšej vyberáme verné 3D umelé stromčeky alebo full 3D umelé vianočné stromčeky, ktoré sú od živých na nerozoznanie. Pri výbere živého vianočného stromčeka treba zvážiť nielen jeho výšku, šírku či typ ihličia, ale takisto je dobré zamerať sa na otázku životnosti stromčeka. Keď už zainvestujeme do živého stromčeka nemalé peniaze, väčšina z nás si praje, aby vydržal čo najdlhšie.

 

Pokiaľ vám bohato stačí sviatočná výzdoba dva týždne, rozhodnite sa pre elegantný smrek (smrek obyčajný, smrek pichľavý, smrek omorikový). Pár dní oko poteší dokonalým vzhľadom, potom začne vplyvom izbovej teploty chradnúť a postupne opadá. Najdlhšie vám vydrží borovica lesná alebo borovica čierna, ktorú milujeme pre výraznú vôňu. Aj keď uschne, ihličie ju zdobí stále, a vôbec nám neprekáža, že pichá alebo je riedke. O niečo kratšie vydrží jedlička, o ktorej sa tak často spieva v koledách. Jedľa (balzamová, normandská) má tiež tú milú vlastnosť, že aj keď jej ihličie uschne, z vetvičiek neopadá. Navyše krásne vonia a nepichá. To isté platí o jedle srienistej, ktorá je žiadaná pre svoju hustotu a symetrické tvary. Má len jednu nevýhodu – takmer nevonia!

 

 

Pri kúpe živého vianočného stromčeka sa nedajte nachytať. Zárukou čerstvosti je vyššia váha stromčeka (polosuchý stromček je ľahší, lebo sa z neho odparila voda) a fakt, že mu ihličie neopadá, ani keď stromčeku rukou prečešete vetvičky. Len čo si stromček prinesiete domov, dajte ho do nádoby s vodou a do interiéru ho prineste tesne pred začiatkom sviatkov. Základom jeho čerstvosti je stojan napustený vodou. Pamätajte tiež na to, že živé vianočné stromčeky neznášajú prekúrené priestory, preto ich neumiestňujte k horúcemu radiátoru ani ku kozubu.

 

Živý stromček, umelý stromček... Podstatný je zmysel Vianoc a radosť, ktorú máme počas sviatkov v srdci.

Späť do obchodu