EVIGRIN FRIDAY - zľava 13% s kódom EVIGRIN13

Vianočné tradície  - Slovensko vs svet

Zamýšľali ste sa niekedy nad významom vianočných tradícií, ktoré sa v slovenskej rodine dedia z generácie na generáciu? Nielen na Slovensku máme pôsobivé zvyky a tradície, každý kút sveta nás prekvapí zaujímavými zvyklosťami, na ktoré by ste mali byť pripravení, či čakáte návštevu zo zahraničia, alebo sa na Vianoce za hranice chystáte.

Ako prežívame Vianoce na Slovensku

Na Vianoce sa teší každý, kto ich nevníma ako stresový faktor. Každá gazdiná chce mať vyupratované, napečené a nakúpené, avšak ak sa hlbšie zamyslíme nad pravým významom najkrajších sviatkov roka, pochopíme, že toto všetko sú len svetské záležitosti. Pravou podstatou Vianoc je, že si môžeme rok čo rok pripomínať narodenie Ježiša Krista. Od toho sa odvíja množstvo slovenských tradícií na Vianoce. Niektoré majú náboženský charakter, iné sme zdedili po predkoch. No povedzte, nemáme ich až-až?

 

* Vianočný stromček sa na Slovensku tradične zdobí na Štedrý deň a odzdobuje sa buď na Troch kráľov, alebo až na Hromnice, keď mizne aj výzdoba v kostoloch.

Darčeky nosí pod stromček Ježiško ako symbol toho, že aj on je najväčší dar pre kresťanov. Otvárame si ich po štedrej večeri.

* Pred štedrou večerou môže rodina navštíviť svätú omšu, z ktorej si odnáša domov betlehemské svetlo. S ním si zapáli doma 4 sviečky na adventnom venci. Sviečky sú spravidla 3 fialové a jedna ružová, veniec má okrúhly tvar.

* Na štedrú večeru gazdiné chystajú mnoho dobrôt. Podáva sa okolo piatej alebo šiestej večer, keď začne zapadať slnko. Medzi polievkami sa najčastejšie vyskytuje kapustnica, šošovicová polievka mliečna alebo načerveno alebo rybacia polievka. Hlavný chod tvorí zvyčajne vyprážaná/pečená ryba a zemiakový majonézový šalát. Ako dezert sa podávajú makové bobáľky.

* Na Slovensku je zvykom, že od stola odchádza vždy iba jeden člen rodiny, ktorý ostatných obsluhuje. Hlava rodiny dáva pred večerou ostatným členom rodiny na čelo krížik prstom namočeným do medu.

* Ako predjedlo sa podávajú oplátky s medom a cesnakom, prípadne i s pomletými orechmi. Niekde je zvykom rozkrajovať jabĺčko – ak sa v strede objaví krásna hviezdička, rodina bude zdravá po celý rok. V niektorých rodinách sa ešte pred vianočnými oplátkami konzumuje z každého ovocia kúštik. S ovocím sa delí hlava rodiny. Takto je večera skutočne štedrá.

* Medzi časté vianočné zvyky na Slovensku patrí dať si pod tanier mincu, aby si rodina zabezpečila bohatstvo na ďalší rok, alebo šupinu z kapra pre šťastie. Často sa prestiera o tanier viac, pre nečakaného hosťa.

* Súčasťou slovenských tradícií na Vianoce je aj hádzanie orechov do všetkých kútov izby na privolanie hojnosti či recitovanie vianočných vinšov. Kresťanská rodina sa pred štedrou večerou a po nej spoločne pomodlí.

* Milým zvykom je zúčastniť sa na polnočnej omši, na ktorej sa na záver po stlmení osvetlenia spieva Tichá noc a ďalšie koledy.

* Zvyčajne na Prvý alebo Druhý sviatok vianočný sa v chrámoch konajú jasličkové pobožnosti, v ktorých vystupujú deti a hrajú vianočný príbeh v sprievode kolied.

Ako trávi Vianoce svet

Všimli ste si tú bohatú symboliku slovenských tradícií? Aj vo svete sa Vianoce slávia svojským spôsobom. Poďme sa spolu pozrieť do niektorých krajín so špecifickými zvykmi.

Spojené kráľovstvo

V Spojenom kráľovstve sa na Vianoce pripravuje tradičný pečený moriak so zemiakmi, zeleninou a omáčkou. Ako dezert sa často podáva vianočný puding. Deti píšu listy Ježiškovi alebo Santa Clausovi a často ich posielajú komínom. Na Štedrý večer si deti pripravujú ponožky alebo pančuchy, do ktorých im Santa prinesie darčeky.

Taliansko

Taliani oslavujú Vianoce s rôznymi druhmi tradičných jedál, ako je „panettone“ (sladký chlieb s kandizovaným ovocím). V mnohých častiach Talianska prináša darčeky La Befana, dobrosrdečná čarodejnica, ktorá ich rozdáva 6. januára, na sviatok Zjavenia Pána. Aj také zvláštne môžu byť zvyky a tradície na Vianoce.

Mexiko

V Mexiku sa na Vianoce konajú sprievody, ktoré si pripomínajú udalosť, keď si Panna Mária a svätý Jozef hľadali miesto na nocľah. Na Štedrý deň sa podávajú tradičné jedlá ako tamales (kukuricový cesto plnené mäsom alebo zeleninou), pozole (kukuričná polievka) a ponche navideño (vianočný ovocný punč).

Japonsko

Vianoce v Japonsku nie sú tradične náboženským sviatkom, ale získali si popularitu ako sviatok lásky a štedrosti. Mnoho Japoncov trávi Vianoce s priateľmi alebo partnermi. Tradičným vianočným jedlom je vyprážané kuracie mäso a vianočný koláč, zvyčajne biely s jahodami a šľahačkou.

Austrália

Keďže Vianoce v Austrálii pripadajú na letné obdobie, oslavy sa často konajú vonku. Mnohé rodiny grilujú na pláži alebo organizujú pikniky. Santa Claus sa často objavuje v plavkách a deti hľadajú darčeky, ktoré im necháva pod vianočným stromčekom.

Španielsko

V Španielsku sa Vianoce začínajú sláviť 24. decembra večer, známym ako Nochebuena. Rodiny sa stretávajú pri slávnostnej večeri, ktorá zahŕňa rôzne tradičné jedlá, ako je pečené jahňa alebo moriak, „turrón“ (mandľová sladkosť) a „polvorones“ (tradičné sušienky). Darčeky sa v Španielsku rozdávajú 6. januára, na sviatok Troch kráľov. V predvečer Troch kráľov sa konajú sprievody, kde trojica mudrcov (Reyes Magos) rozdeľuje deťom sladkosti a darčeky.

Francúzsko

Vianoce vo Francúzsku sa oslavujú štedrovečernou večerou, známou ako Réveillon. Jednotlivé chody často zahŕňajú pečeného moriaka s gaštanmi, foie gras, ustrice, lososa a ako dezert sa podáva slávny „bûche de Noël“. Francúzi tradične chodia na polnočnú omšu v Štedrý večer, po ktorej nasleduje večera s rodinou a priateľmi. Deti dostávajú darčeky od Otca Vianoc a v niektorých regiónoch aj od Svätého Mikuláša. Darčeky sa zvyčajne rozbaľujú na Štedrý večer alebo ráno na Prvý sviatok vianočný. Na sviatok Zjavenia Pána sa vo Francúzsku podáva koláč, v ktorom je ukrytá malá figúrka. Ten, kto ju nájde, sa stáva kráľom alebo kráľovnou dňa.

Nórsko

V Nórsku sa Štedrý večer oslavuje veľkou rodinnou večerou, kde sú podávané tradičné jedlá ako pečené bravčové rebrá, solené a sušené jahňacie rebrá alebo ryba. Nórske deti veria na postavu nazývanú „Julenissen“, čo je nórsky ekvivalent Santa Clausa, ktorý prináša darčeky. Malé figúrky nissen, podobné škriatkom, sú často súčasťou výzdoby. Polnočná omša je obľúbenou tradíciou na Vianoce.

Spojené štáty americké

V USA sú domy počas Vianoc ozdobené svetielkami, vencami a často nafukovacími postavičkami Santa Clausa, sobov a snehuliakov. V mestách sa objavujú veľké vianočné stromčeky a svetelné predstavenia. Na Štedrý večer rodiny večerajú spolu a niekedy sa zúčastňujú na polnočnej omši. Na Prvý sviatok vianočný deti vstávajú skoro ráno, aby rozbalili darčeky, ktoré im Santa Claus nechal pod stromčekom. Medzi tradičné vianočné jedlá v USA patrí pečený moriak alebo šunka, zemiakové pyré, zeleninové prílohy a dezert „pumpkin pie“ alebo „pecan pie“. Súčasťou vianočných zvykov v Amerike je aj sledovanie tradičných vianočných filmov.

Každá krajina má svoje špecifické spôsoby, ako oslavovať Vianoce, ktoré odrážajú jej kultúrne a náboženské tradície. Hoci sa niektoré zvyky môžu líšiť, základná myšlienka Vianoc – stretnutie s blízkymi, rozdávanie lásky a pohostinnosť – zostáva jednotná a nemenná. Ktoré slovenské vianočné tradície patria medzi vaše najobľúbenejšie a tešíte sa na ne rok čo rok? 

 

Späť do obchodu